Когато зимата започне, настъпват трудни дни за нашата кожа. Едни от основните фактори, които имат неблагоприятно влияние върху кожата са: студеният, сух въздух, топлината в помещенията, засиленият прием на медикаменти, често острият вятър, стресът, включително и подценяването на слънцезащитата, и т.н.
Специално внимание заслужава по-силно замърсеният въздух. Създават се условия за натрупване на отработените автомобилни газове и производствени димообразни замърсители, както и прах от всякакво къртене, които са силно токсични.
Виждате, че в условията на подобна среда по отношение на кожата, грижите за нейната защита и поддържането й трябва да бъдат постоянни. За тази цел е необходимо да сме по наясно с механизмите на действие на отделните вредни фактори, както и с техните възможностите за неутрализиране.
Първите ефекти, които студът прилага върху кожата, е свиването на кръвоносните й съдове. Трябва да имаме и предвид, че колкото въздуха е по-студен, толкова е и по-сух. Ето затова можем да кажем, че студът изсмуква кожата така, както от вятъра, така и от зимното слънце. Ниските температури се отразяват на секреторната дейност на мастните жлези, които когато достигнат 8 градуса, преустановяват функциите си. Поради това този себум който образуват, не е недостатъчно количество.
След като прибавим към това, че и студът потиска и потоотделянето, става ясно защо защитният водно-липиден слой на кожата, който покрива епидермиса, вече не е в състояние да осигурява надеждната защита чрез ефективна бариерна функция. Тези създадени условия, който благоприятстват размножаването на различните болестотворни микроорганизми, често предизвикват възпалителни процеси в кожата. Улеснява се и проникването на алергените, което е възможно да доведе до студова алергия.
Засиленото отопляване на помещенията през зимата също създава проблеми на кожата, защото сухият и топъл въздух в тях допълнително я изсушават. При влизане от студено в топло помещение, лицето, носът и бузите се зачервяват. Много често при такива случаи носът протича.
Също характерно за сухата кожа е, че тя много лесно губи вода и може бързо да изпадне в тежка дехидратация. Заради това грижите за нея трябва да бъдат не само редовни, но и интензивни:
1. Почистването на кожата се извършва с меки препарати, който не съдържат алкалий. Използват се в малки количества и отмиването им става много внимателно. Водата за лицето не трябва да съдържа алкохол. Препоръчва се приложението на почистващо мляко. Може да се използва и розова вода.
2. Знаете, че геловете за баня и сапунът изсушават кожата. За предпочитане е при къпане да се прилагат продукти, притежаващи омазняващи свойства. Вредно е да се прекалява с търкането на кожата за да се почисти по-добре, защото така се разрушава защитният слой. С кърпата трябва да се попива водата, без да се търка.
3. Всяка чувствителната кожа има нужда от редовно овлажняване.
Екстрактът от папая, известен още като хидратине, е една от най-важните съставки на модерните козметични препарати. Той действа като източник на енергия, стимулира и активира клетъчната обмяна. Също така образува защитен филм върху кожата, чрез който намалява загубата на влага. Задържане на водата с помощта на свързващи я вещества. Такива са например уреята, хиалуроновата киселина, глицеринът, колагенът и други, които се включват в състава на почти всички козметични продукти.
4. Използването на козметичните кремове през зимата, се извършва като сутрин се нанася богат на съставки нощен крем, а през нощта се слага лек дневен хидратиращ крем. Препоръчва се използването на козметични продукти, които са богати на витамин Е и витамин А.
5. Вместо гел за вашите очи може да се използва крем. По-високото съдържание на мазнини в кремовете, нежните участъци около очите се защитават по-добре. Кремът се нанася много внимателно сутрин и вечер.
6. Препоръчително е веднъж седмично да се прави крем-маска на лицето и шията. Така тя изглажда бръчките, хидратира и успокоява.
7. Препоръчително да се прави парна баня веднаж седмично.
8. Не прилагайте механичен пилинг, ако кожата ви се зачервява.
9. В помещенията и работата пред компютъра много хора се оплакват от раздразнени очи. Помощ в това отношение предлагат студените компреси, които поставени в продължение на 10 минути на очите, бързо ги успокояват. Ако очите са подпухнали, може да се използва овлажняваща маска или гел за очи.
Грижа за кожата през зимата
четвъртък, 29 октомври 2009 г.Публикувано от Cloxy в 16:06
Етикети: зима, кожа, къртене, очите, пилинг, почистване
Бутон за споделяне
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар