Съществуват четири основни вида чай, а именно бял, зелен, черен и оолонг чай, и всички идват от растения наречено Камелиа Синенсис. Черният чай е по-силен от другите чайове и вкусът му се характеризира в зависимост от региона, в който е отгледан. Също така той не губи своя аромат в продължение на години, което го прави парична единица в Монголия и Тибет през 19-ти век.
Видовете черен чай носят имената си от местата, където са произведени. Трите основни производители на черен чай са Китай, Шри Ланка и Индия. Според легендата, китайският черен чай е бил открит от случайно паднали листа на черен чай в гърне с вряща вода. Императорът харесва този вкус, след което тази напитка става като част от ежедневието му. Има различни разновидности на китайския черен чай.
Един от тях е "лапсанг", който се произвежда около планината Wuyi, в провинция Фудзиен. Характеристиката на този тип черен чай е, че той има силно опушен аромат, тъй като се изсушава върху изгарящ бор. Друг известен китайски черен чай е Киимун, който се произвежда в провинция Анхуей. Този чай е с плодов аромат и с лек привкус на сушени сливи. Ако искате различен черен чай, който е с тъмен малцов цвят и какаов вкус, тогава трябва да опитате сорта Диан Хонг, произведен в провинция Юнан.
За разлика от китайския черен чай, индийският се отглежда във всички области на страната. От всички сортове чай, произвеждани в Индия, Асам е единствения вид, който се произвежда в равнинни, а не планински местности. Той е плътен и силен на вкус. Даржелинг е друг известен индийски чай и има лек плодов вкус. Въпреки това, този сорт чай се разглежда като смес от черен, зелен и оолонг чай.
Шри Ланка е третият по големина производител на чай в света. Повечето разновидности на черния чай от Шри Ланка са със свеж цитрусов вкус и аромат. Други области, където се произвежда черен чай, са Кения в Африка. Този чай е подобен на Индийския чай асам. Всички видове черен чай черпят своя вкус и аромат от едно и също растения, но всеки един е различен спрямо другия.
Черен чай за здраве и дълголетие - видове
понеделник, 4 януари 2010 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар